Lexikon - Písmeno B

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Byliny

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout. 

Složení bylinné směsi, které výrobce neuvede ať už z důvodu chránit recepturu nebo kvůli zakrytí skutečného složení bylin, nebudí důvěru. Byliny mají rozličné obsahové látky a tím i působení na organismus může být široké a bez znalosti obsahu směsi nepředvídatelné.Rozhodně nedoporučujeme krmiva, uvádějící na obalu pouze lakonickou informaci „byliny

Brusinky

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Brusinky obsahují velké množství vitaminu C a přírodních antioxidantů. V humánní medicíně se používají jako prevence infekcí močových cest. Brání zachytávání patogenních mikroorganismů na sliznici stěny močového ústrojí a stejný efekt mají i v močovém ústrojí zvířat.

Bramborová bílkovina

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Bílkovina z brambor je vedlejším produktem zpracování brambor a používá se jako zdroj bílkovin v některých psích krmivech. I když to není vysloveně špatná surovina, nemůže nahradit bílkoviny, pocházející z masa. Dále je třeba si uvědomit, že samotná bramborová bílkovina nepřináší žádné živiny navíc. Proto doporučujeme sledovat, na jakém místě ve výčtu složek se bramborová bílkovina nachází.

Bramborový škrob

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Ačkoli brambory jsou čím dál tím oblíbenější surovinou mezi výrobci krmiv, protože díkybramborovému škrobu drží všechny suroviny pěkně pohromadě. I když odborníci vedou stále spor o využitelnosti škrobu v psím krmivu, je důležité si uvědomit, že je-li místo brambor použit čistě bramborový škrob, je to jen a pouze škrob a jako takový je pro psy prakticky nestravitelný, je-li ve větším množství. Sliny psů totiž neobsahují amylázy, jako je tomu u člověka a tak k trávení škrobu dochází až působením trávicích šťáv ve dvanáctníku. Není tak dostatek času škrob strávit a škrob v žádném případě není přirozenou složkou potravy psů a psovitých šelem. Takže pokud je malé množství škrobu použito jako „technologická“ součást krmiva, vašemu psu neublíží.

Brambory

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Brambory na rozdíl od čistého bramborového škrobu, obsahují řadu dalších látek, které jsou pro psy prospěšné. Jedná se o vlákninu, vitamin C, B6 a draslík. Přestože brambory (obzvlášť některé druhy) obsahují značné množství škrobu, jsou oblíbeným zdrojem výrobců psích krmiv. Jsou totiž poměrně levné a usnadňují technologické zpracování masy pro výrobu granulí. Protože škrob je částečně štěpen trávením na jednoduché cukry, neměli by psi s diabetem (cukrovkou) dostávat krmivo, obsahující brambory.