Lexikon - Písmeno C

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Čerstvé maso

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Čerstvé maso je velmi výživné, chutné a pro psy snadno stravitelné. Čerstvé maso je důležitým zdrojem kvalitních bílkovin, běžněji, než čerstvé maso ze svaloviny zvířat se používají vnitřnosti, jako zdroj čerstvého masa. Navzdory tomu, co si většina lidí myslí o vnitřnostech, je to velmi cenný zdroj, který se blíží přirozené stravě psů.

Čerstvé maso je obsaženo nejen ve vlhkých typech krmiv, ale už i v suchých krmivech. Je třeba si všímat, jestli výrobce uvádí obsah masa před sušením nebo po něm, protože maso obsahuje až 70% vody, tudíž koncentrace živin v něm je nižší, než například u masové moučky. K výrobě krmiva s obsahem 20% masové moučky je třeba 72% obsah čerstvého masa. Čerstvé maso je výborná, chutná a dobře stravitelná součást krmiv. Maso obecně je nenahraditelný zdroj energie a bílkovin pro psy. Žádnou bílkovinu jiného než živočišného původu psi netráví tak dobře, jako maso.

Čirok

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Čirok patří mezi trávy a používá se v psích krmivech jako náhrada klasických obilovin pro psy, alergické na lepek. Čirok má vysoký obsah škrob, jeho nutriční hodnota se podobá kukuřici. Čirok je nutričně méně hodnotou potravinou než klasické obiloviny (rýže, oves, ječmen), ale díky nulovému obsahu lepku se dá použít v krmivech pro psy, trpící intolerancí lepku.

Celulóza

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Celulóza je nestravitelná část mnoha rostlin. Jedná se vlastně o vlákninu, která podporuje trávení, protože jako nestravitelná část potravy zůstává ve střevě a nutí ho k pohybu (motilitě). Tím se natrávená potrava pohybuje směrem ze žaludku a dvanáctníku k tlustému střevu a konečníku a během průchodu tenkým střevem jsou uvolněné živiny postupně vstřebávány. Celulóza je přítomna ve všech rostlinných buňkách a čistá celulóza je čistý bílý prášek, typickým představitelem čisté celulózy je buničitá vata. Zdrojem, bohatým na celulózu (vlákninu) jsou některé druhy zelenin, např. řepné řízky. Při potížích s vyprazdňováním je možné použít krmivo s větším obsahem vlákniny a tak přirozenou cestou pomoci psům, kteří (stejně jako lidé) mohou trpět zácpou. Na druhou stranu, přemíra vlákniny v některých krmivech vede k průjmům. Proto krmiva s převahou rostlinných složek (obiloviny, zelenina, ovoce) nad živočišnými (masem, vnitřnostmi atd) často způsobují průjmy a nadmíru objemnou stolici. Čistá celulóza v práškové formě je velmi kontroverzní a doporučujeme vyhnout se krmivům, které ji obsahují. Může se skrývat i pod názvem vlákna celulózy, čištěná celulóza atd.

Cukry

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Cukry jsou různé (klasický řepný cukr – sacharóza, mléčný cukr – laktóza, hroznový cukr – fruktóza a další. Jakožto takové jsou některé cukry přirozenou součástí potravin. Přidaný cukr do krmiva pro psy může mít za následek obezitu, cukrovku, zubní kaz, hyperaktivitu a další potíže, stejně jako u lidí. Nedoporučujeme krmivo s přidaným cukrem.

Čekanka

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Čekanka je v našich podmínkách hojně rozšířená plevelná bylina s modrými květy. Nejvíce se využívá její hlízovitý kořen a to k výrobě náhražky kávy – cikorky – ale má i široké léčivé účinky.

Čekankové puky jsou oblíbená zelenina nejen mezi gurmány. Sbírají se i jiné části rostliny, jako např. květ pro své protizánětlivé účinky.

Čekanka obsahuje velké množství kvalitní vlákniny a inulinu, což je jednoduše řečeno, výborný zdroj živin pro saprofytické (pro tělo potřebné) bakterie, které žijí ve střevě a napomáhají trávení potravy. Kromě tohoto probiotického účinku čekanka blahodárně působí na činnost jater, ledvin a srdce. Olej z čekanky se zkouší jako antiparazitikum, k odstranění parazitů z trávicího ústrojí.

Čekanku můžete v krmivu najít pro označením extrakt z čekanky, extrakt z kořene čekanky, ojediněle jako čekankový sirup. Čekanku jako součást psích krmiv rozhodně doporučujeme.

Česnek

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Ačkoli česnek je obecně vnímán jako velmi zdravá potravina, vysoké množství česneku v krmivu jsou pro psy nebezpečné. Proto jej někteří výrobci nezařazují do receptur krmiv, což je škoda, protože česnek obsahuje přírodní fytoncidy (látky podobné antibiotikům), které mají antibakteriální a antifugální (působí proti zárodkům plísní) účinky. Česnek také pomáhá proti střevním parazitům a dokonce dokáže odpuzovat i klíšťata. Bylo prokázáno, že česnek snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dále hladinu krevního cukru (důležité pro diabetiky) a pomáhá zlepšovat hybnost kloubů, což je zase výhodné pro stárnoucí psy.

Česnek není běžně v krmivech obsažen a pokud byste jej chtěli vašemu psovi dodat, doporučená dávka je jeden stroužek na 10kg tělesné hmotnosti. Otázkou zůstává, jak přimět psa, aby snědl česnek. Toxické účinky česneku se projevují až při opravdu velkých megadávkách.