Lexikon - Písmeno D

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Drůbeží maso

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Drůbeží maso se v krmivech pro domácí mazlíčky  používá buď ve formě čerstvého masa (čerstvé drůbeží maso, vykostěné drůbeží maso, čerstvě připravené maso), nebo ve formě vysušené masové moučky (drůbeží moučka, sušené drůbeží maso, dehydrované drůbeží maso. Pokud je ve složení výrobku uvedeno drůbeží maso, zpravidla se vztahuje k čerstvému drůbežímu masu.

Drůbeží maso je poměrně levný, ale zároveň kvalitní zdroj potravy. Obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny a je chutné. Pokud výrobce neuvádí poměrné zastoupení drůbeže, zpravidla to znamená, že se receptura v průběhu času mění, může být jiná v každé šarži výrobku. Vždy je lepší vyhledávat označení KUŘECÍ MASO, KRŮTÍ MASO apod. Pokud váš pes nesnáší některé druhy drůbežího masa, takovým výrobkům se raději vyhněte. 

Drůbeží se označuje kuře, kachny a krůta. Jiné druhy se zpravidla nezpracovávají.

Stejně jako u ostatních druhů masa, i u drůbeže je důležitá kvalita vstupní suroviny. Nejste-li si jisti, zeptejte se výrobce.

Drůbeží tuk

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Stejně jako ostatní živočichové, také psi potřebují pro svůj život tuky. Jelikož je pes masožravé zvíře, potřebuje i tuky živočišného původu.

Obecně platí, že živočišný tuk je vedlejším produktem při zpracování masa na masovou moučku, která obsahuje velmi malé množství tuku. Tuk se zahříváním uvolňuje a je odstraněn. Proto řada krmiv, obsahující masovou moučku obsahuje také živočišný tuk, který je třeba ve výživě psů zachovat. Psům tuk chutná, což někteří výrobci využívají k „ochucení“ krmiv a krmivo potom obsahuje větší množství tuku, než pes potřebuje. Proto, pokud máte pocit, že váš pes přibývá na váze, i když jej nepřekrmujete, zkontrolujte si deklarované množství tuku. Větší potřebu tuku mají jen pracovní a sportovní psi, březí a kojící feny.

Obecný pojem „živočišný tuk“ nebo „drůbeží tuk“ bez uvedení jasného zdroje obvykle znamená, že výrobce mění složení tuku podle toho, co je pro něj zrovna cenově výhodnější. Krmivo tak může obsahovat odpadní produkty, které nelze zpracovat a využít jinak. Doporučujeme vybírat krmivo, které má jasně deklarovaný zdroj tuku.

Dršťky

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Dršťky se v krmivech pro domácí mazlíčky používají buď v čerstvé formě (čerstvé dršťky, čerstvě připravené dršťky), nebo ve formě vysušené moučky (dršťky moučka, sušené dršťky, dehydrované dršťky). Pokud jsou ve složení výrobku uvedeny dršťky, zpravidla se jedná o čerstvé dršťky.

Dršťky jsou vlastně žaludky, většinou přežvýkavců (kráva), ale mohou být i ovčí, kozí nebo z prasat a vysoké zvěře. Dršťky jsou bohaté na bílkoviny, tuk a obsahují i esenciální mastné kyseliny (oleje).

Tzv. zelené dršťky jsou nevyčištěné, neodbarvené ani jinak nezpracované přírodní dršťky, jedinečné svým obsahem probiotik, včetně bakterií a enzymů, potřebných pro trávení.
Dršťky jsou masný produkt, jejich kvalita je závislá na kvalitě vstupní suroviny. Pokud si nejste jisti, informujte se u výrobce.

Dřevěné uhlí

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Dřevěné neboli aktivní uhlí má obrovskou schopnost absorbovat plyny a tekutiny a váže plyn, vznikající při trávení potravin živočišného původu a např. luštěnin. U psů se používá ke zmírnění nadýmání a plynatosti. Je součástí některých zahraničních krmiv, není nám známo, že by bylo obsaženo v některém krmivu na našem trhu. Při zpracování aktivního uhlí se používají vysoké teploty a je vyráběno ze dřeva, kokosových skořápek, rašeliny anebo bambusu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení