Lexikon - Písmeno E

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Extrakt z hroznových jader

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Extrakt z hroznových jaderobsahuje silné antioxidanty, které podporují činnost imunitního systému. Pro svůj protizánětlivý účinek se využívají zejména při zmírnění alergických potíží s kožními projevy. Pozor, nelze nahradit celými hrozny, protože ty jsou ve větším množství pro psy toxické. Ačkoli přesná toxická dávka není stanovená, už několik kuliček hroznového vína nebo rozinek může nevratně poškodit ledviny.

EU povolená aditiva

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Přestože řada látek, které jsou na seznamu více než 400 aditiv, povolených EU, jsou přírodní povahy a nezpůsobují žádné zdravotní komplikace, doporučujeme vyhnout se krmivům, kde výrobce uvádí pouze „EU povolená aditiva“ nebo „EU povolené antioxidanty“ a podobně, bez přesné specifikace.

Extrakt z Juky (Yucca extrakt)

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Juka je tučnolistá rostlina z čeledi agávovitých, vyskytující se v pouštních oblastech zejména Spojených států a Mexika. Kromě léčebných účinků (protizánětlivý, snížení cholesterolu v krvi, proti únavě) má významné detoxikační (čistící) účinky. V krmivech pro psy se využívá její schopnosti podporovat trávení a odstraňovat tělu nebezpečné látky z organismu. Díky lepšímu trávení nezůstávají nestrávené zbytky potravy ve střevě a tím se snižuje plynatost a zmírňuje pach stolice. Dokáže zmírnit nepříjemný pach moči.