Lexikon - Písmeno H

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Harpagophytum (Harpagofyt) – Ďáblův dráp

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Harpagofyt ležatý, někdy též nazývaný lidovým názvem Ďáblův dráp, je úspěšně používán k léčbě artritidy, protože snižuje bolestivost a zlepšuje hybnost postižených kloubů. V krmivech pro psy je používán jen velmi zřídka, vzhledem k jeho poměrně vysoké ceně.

Hovězí maso

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Hovězí maso se v krmivech pro domácí mazlíčky používá buď ve formě čerstvého masa (čerstvé hovězí maso, vykostěné hovězí maso, čerstvě připravené maso), nebo ve formě vysušené masové moučky (hovězí moučka, sušené hovězí maso, dehydrované hovězí maso. Pokud je ve složení výrobku uvedeno hovězí maso, zpravidla se vztahuje k čerstvému hovězímu masu.

Ačkoli kvalita použitého hovězího masa může být různá, obecně je čerstvé hovězí maso považováno za vysoce stravitelný a velmi dobrý zdroj potravy pro psy. V minulosti řada výrobců považovala hovězí maso za problematické, ale ve skutečnosti chybí důkazy pro toto tvrzení.

Červená masa, jako je hovězí, obsahují vyšší množství trans-nenasycených mastných kyselin a cholesterolu. Proto by červená masa měla být omezena na minimum u psů, kteří trpí nějakými zdravotními problémy, hlavně týkajícími se srdce a krevního oběhu. Červené maso také obsahuje větší množství purinů a minerálů, speciálně masová a masokostní moučka, což není dobré pro psy, trpící problémy močových cest.

Hydrolyzát (Digest)

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Hydrolyzát neboli Digest je běžně používán pro zlepšení chuti krmiv. Jedná se o živočišné tkáně, které jsou chemicky nebo enzymaticky hydrolyzovány (podobný proces jako trávení).
Hydrolyzát je velmi kontroverzní složka potravy psů, jednak kvůli procesu, jakým vzniká. Ať už se jedná o chemickou nebo enzymatickou hydrolýzu, nemá to s přirozeným trávením nic moc společného. Navíc často nebývá uveden původ těchto tkání. Pokud je uveden hydrolyzát (digest), doporučujeme hledat části živočišného organismu, ze kterých je vyroben (např. kuřecí játra). Pokud není uveden zdroj, nelze krmivo doporučit.

Hydrolyzované živočišné bílkoviny

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Hydrolyzované živočišné bílkoviny jsou enzymatickým procesem rozštěpeny na jednotlivé aminokyseliny, tvořící strukturu původní bílkoviny. Velikost molekuly aminokyselin je tak malá, že není rozeznatelná pro imunitní systém psa a proto nemohou vyvolat alergickou reakci. Hydrolyzované živočišné bílkoviny mohou být alternativou pro psy, alergické na živočišné bílkoviny.

Na druhé straně je tato složka potravy značně kontroverzní, protože se k hydrolýze používá bu´d enzymu nebo kyselin a to se nelíbí zastáncům přirozeného krmení psů. Navíc při procesu hydrolýzy bílkovin vzniká glutamát sodný, který se používá k zintenzivnění chuti potravy (klasické „Éčko E 621). V potravinách pro lidskou spotřebu musí být jeho obsah vždy deklarován. Ačkoli žádná studie ve skutečnosti nepotvrdila škodlivé účinky glutamátu, jeho přidávání do potravin nejen mění jejich chuť, ale bylo vypozorováno, že potlačuje pocit sytosti, což vede k přejídání. Pozor, pokud krmivo obsahuje hydrolyzované živočišné bílkoviny, obsahuje i glutamát, který ale není deklarován. Pokud svého psa nepřekrmujete, malého množství hydrolyzátu není třeba se obávat, pokud víte, že výrobce krmiva používá kvalitní suroviny. Pokud si nejste jisti původem hydrolyzovaných bílkovin v krmivu, doporučujeme zvolit jinou značku krmiva.

Hexametafosfát sodný (E452i HMP)

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Hexametafosfát sodný (Sodium hexametaphosphate) můžeme najít v některých krmivech jako změkčující látku, která má napomoci snížit množství zubního kamene. I když HMP v tomto směru poměrně účinný, je to dost kontroverzní téma, protože HMP je dráždivá látka, kterou kritizují zastánci zdravého krmení.

Prostředek Calgon k rozpuštění vodního kamene byl původně vyráběn z čistého hexametafostátu sodného a jeho receptura musela být změněna kvůli obavám o životní prostředí.

Hrachová moučka

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Hrachová moučka je prášek, vzniklý mletím pražených zrn hrachu. Je bohatá na železo a vápník a je zdrojem vlákniny. V malých množstvích je výbornou surovinou při výrobě krmiv pro psy. Pokud je hrachová moučka použita jako hlavní surovina namísto mnohem dražšího masa, je toto krmivo pro psy nevhodné, neboť schopnost trávit bílkoviny rostlinného původu je u psů mnohem nižší, než je tomu u bílkovin z masa. Proto hlavní součástí krmiv pro psy vždy musí být maso.

Hrachový protein (bílkovina)

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Bílkovina z hrachu je vedlejším produktem zpracování hrachu a používá se jako zdroj bílkovin v některých psích krmivech. I když to není vysloveně špatná surovina, nemůže nahradit bílkoviny, pocházející z masa. Dále je třeba si uvědomit, že samotná hrachová bílkovina nepřináší žádné živiny navíc. Proto doporučujeme sledovat, na jakém místě ve výčtu složek se hrachová bílkovina nachází.

Hrách

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Zelený hrášek je surovinou, doslova nabitou vlákninou a antioxidanty, vitaminy C, K a B1, dále obsahuje mangan a kyselinu listovou, potřebnou doslova pro každou buňku živočišného organismu.