Lexikon - Písmeno M

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

MOS

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Manna – oligo- sacharid je probiotikum, které se získává z buněčné stěny kvasinek. Je velmi oblíbeným doplňkem krmiv, protože podporuje růst saprofytických (přátelských) bakterií ve střevě a tím podporuje zdravé trávení a následné vstřebávání potřebných živin.

MSM

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Metyl-sulfonyl-metan je přirozený produkt kůry borovic, který má protizánětlivé účinky a osvědčil se v prevenci a léčbě osteoartrózy.

Maso a živočišné deriváty (produkty živočišného původu)

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Maso a živočišné deriváty (produkty živočišného původu)pod tímto pojmem se označují všechny masité části poražených teplokrevných zvířat, čerstvé nebo konzervované, dále všechny produkty zpracování jatečně upravovaných těl zvířat nebo jejich částí. Přeloženo to může znamenat cokoli od odřezků masa až po odpad, nevhodný k lidské spotřebě.

Při koupi krmiva si nikdy nemůžeme být jisti, jaký je původ tzv. živočišných derivátů, protože zákony každé země jsou jiné. Neznamená to nutně špatné krmivo nebo jeho součást, může to také znamenat, že výrobce zpracovává kvalitní surovinu, ale nechce prozradit recept (není k tomu vázám zákonem v zemi výrobce).

Pokud je váš pes alergický nebo špatně snáší některé druhy potravy, určitě neriskujte a vyhněte se krmivům, obsahujícím živočišné deriváty. Stejně tak, není-li uveden zdroj těchto derivátů (druh zvířete a část těla), můžete se buď informovat přímo u výrobce, nebo zvolit jinou značku krmiva.

Masová moučka

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Masová moučka – jedná se o mleté maso, které bylo zahříváno za vysokého tlaku, dokud se z něj neodpařila téměř veškerá voda. Výsledkem je suchý prášek, který váže velmi malé procento vlhkosti. (asi 8% oproti 70% vody v čerstvém masu). Dá se tedy říci, že jde o koncentrovanou výživu. Masová moučka je nutričně koncentrovanější než čerstvé maso, ale čerstvé maso je lépe stravitelné a přirozenější pro výživu psa. Navíc díky vyšší koncentraci všech nutričních prvků, obsahuje masová moučka i mnohem vyšší procento purinů a minerálů a je proto spojena s vyšším rizikem tvorby močových kamenů.

Pozor na to, jestli výrobce uvádí zdroj masové moučky (jehněčí moučka, kuřecí moučka…) nebo jen prostě masová moučka bez udání zdroje masa. Důvodem může být častá změna receptury – výrobce prostě použije to, co je zrovna po ruce nebo záměrně zamlčuje zdroj. V některých státech předpisy nezakazují, obsah odpadních produktů v masové moučce, jako kůže, kopyta, peří, kosti, chlupy, rohy, štětiny atd. Proto je dobré vědět, jaké jsou předpisy v zemi výrobce nebo se výrobce prostě zeptat.

Mléčné výrobky

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Ačkoli jsou mléčné výrobkyzdrojem bílkovin, vitaminů a vápníku, obsahují také mléčný cukr – laktózu. Jako lidé, tak i někteří psy nesnáší laktózu (chybí jim trávicí enzym, který ji rozkládá na glukózu a galaktózu), což se projevuje průjmem, nadýmáním, bolestí žaludku a v těžších případech i zvracením. Nezapomeňte, že mezi mléčné výrobky nepatří jen tvaroh, smetana a jogurt, ale také sýr, který psi milují. Čím měkčí sýr, tím více obsahuje také soli. Nejhůř jsou na tom tavené sýry. Psi by mléčných výrobků neměli mít větší množství, pokud netolerují laktózu, nebo mají obecně citlivý žaludek, neměli by dostávat žádné mléčné výrobky.

Mořská řasa, chaluhy

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Mořské řasy jsou oblíbenou součástí krmiv, jakožto zdroje minerálů, hlavně jódu, vápníku, železa a hořčíku. Jód je velmi důležitý pro normální fungování štítné žlázy a je v tomto směru nenahraditelný. Díky obsahovým látkám jsou chaluhy přínosné také pro imunitní systém.

Mrkev

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Mrkev je vynikajícím zdrojem betakarotenu, ze kterého v organismu vzniká vitamin A, nezbytný pro uchování zdravých očí a správnou funkci zraku. Kromě toho obsahuje velké množství snadno rozpustné vlákniny, přírodních minerálů a antioxidantů. Po uvaření je mrkev pro psy velmi dobře stravitelná.

(D-, L-) Methionin

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Methionin je jedna z aminokyselin, základní stavební prvek bílkovin. Snižuje pH moči a tak zabraňuje tvorbě močových kamenů a zároveň moč není tak agresivní vůči např. trávníku.