Lexikon - Písmeno O

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Obiloviny – cereálie

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Obecný výraz cereálie nebo obiloviny může zahrnovat jakoukoli obilninu, tedy pšenici, ječmen, rýži, oves, kukuřici, žito atd.
Ačkoli pojem obiloviny nebo obilniny může být zavádějící, pravdou je, že se může jednat o vysoce kvalitní a vhodnou surovinu, stejně tak jako odpad ze zpracování obilovin pro lidskou spotřebu. Někteří výrobci, u kterých toto označení povoluje zákon tak mohou chránit své „know-how“ neboli výrobní tajemství, na druhé straně krmivo může obsahovat nehodnotné a pro výživu psa naprosto nevhodné suroviny, případně jejich odpadní produkty.

Pokud výrobce neuvádí, jaké obiloviny krmivo obsahuje, může se složení surovin v čase měnit a tak pes, kterému vyhovovala tato značka v jedné šarži, může špatně trávit jinou šarži nebo ji dokonce nesnášet, je-li například alergický na lepek.

Pokud výrobce neuvádí přesné složení, doporučujeme se takovému vyhnout, obzvlášť pokud váš pes trpí nesnášenlivostí nějaké složky, běžně v krmivech obsažené. Vždy je lepší vědět, čím vlastně vašeho psa krmíte.

Oves

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Oves je oblíbenou složkou výrobců krmiv, zvláště těch kvalitních. Oves je jedinou základní obilovinou, u které nebyl nikdy nalezen lepek, je tedy vhodný i pro výživu alergických psů. Obsahuje vitamin B1 a stopové prvky mangan, hořčík, selen a fosfor. Uvařený oves je pro psy relativně dobře stravitelný.

Oleje a tuky

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Oleje a tuky je označení pro jednu a tu samou kategorii. Název „oleje a tuky“ může zahrnovat absolutně jakýkoli olej nebo tuk, vniklý zpracováním jak živočišné, tak rostlinné potravy.

Stejně jako lidé, i psi potřebují určité množství tuku. Bez něj by jejich organismus nedokázal vytvořit důležité hormony a enzymy a tuk je důležitým zdrojem energie. Při krmení masem je naprosto dostačující tuk, obsažený přirozeně v mase. Pokud krmivo obsahuje masovou moučku, je třeba do něj tuk dodat, protože při výrobě masové moučky je tuk odstraněn. Toho někteří výrobci zneužívají a přidávají do krmiva více tuku, než je třeba, aby pokrm byl pro psy přitažlivější. Pokud máte mlsného psa, je dobré zkontrolovat si množství tuku v krmivu. Pokud je ho více než 16%, je krmivo vhodné pro psy, kteří vyžadují více energie v potravě (podvyživená zvířata, pracovní psi, březí a kojící feny), ale ne pro běžného psa. Termínem „oleje a tuky“ může být označen kvalitní tuk nebo olej, ale častěji to bývají nehodnotné tuky, které mohou zdraví vašeho psa i uškodit. Krmivům, kde není specifikováno, o jaký olej/tuk se jedná, je lépe se striktně vyhnout.

Olej z brutnáku lékařského

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Olej z Brutnáku lékařského je vynikajícím zdrojem esenciální gam-linolenové kyseliny, která má protizánětlivé účinky a využívá se zejména při chronických zánětech, např. ke zmírnění bolestí při artróze kloubů u starých a/nebo nemocných psů. Má výborný efekt také při kožních potížích.

Olivový olej

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Olivový olej obsahuje řadu antioxidantů, např. vitamin E a nenasycených mastných kyselin a má příznivý vliv na zdraví nejen u člověka, ale také samozřejmě u psů. Pravidelným používáním olivového oleje lze zlepšit kvalitu kůže, srsti a vyhnout se nepříjemným kardiovaskulárním poruchám (poruchy funkce srdce a cév).