Lexikon - Písmeno R

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Rozmarýn

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Rozmarýn se někdy používá ve formě celé rostliny jako doplněk krmiva, někdy ve formě oleje, který je přírodním konzervačním prostředkem. Rozmarýnový olej obsahuje totiž antioxidanty, které dokážou účinně bránit žluknutí olejů a tuků, obsažených v krmivu. Antioxidanty v něm obsažené snižují nebezpečí vzniku rakovinného bujení, cestou neutralizování volných radikálů.

Protože Rozmarýn má stimulační účinky, nedoporučuje se u psů, trpících epilepsií, protože zvyšuje pravděpodobnost vzniku záchvatu. Také březí feny by neměly dostávat rozmarýn, díky jeho působení na dělohu, kde může zvyšovat pohotovost dělohy stahům a předčasnému porodu štěňat.

Rýže hnědá – celozrnná

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Existuje řada druhů rýže od kulatozrnné až po dlouhozrnnou. Všechny tyto rýže se na trh dostávají ve dvou formách: buď jako hnědá (celozrnná, neloupaná rýže) nebo jako bílá, leštěná rýže.

Hnědá, čili celozrnná rýže je v lidské stravě považována za velmi kvalitní potravinu. Vzhledem k rozdílům v trávení, je nutné rýži před podáváním psům dostatečně dlouho vařit, aby ji psi dokázali strávit. Na druhé straně je hnědá rýže zdroj vitaminů řady B, železa, manganu, hořčíku a selenu. Obsahuje také nenasycené omega 3 mastné kyseliny, důležité nejen pro uchování zdravých cév. Hnědá rýže obsahuje vlákninu, potřebnou pro zdravé trávení. Hnědá rýže je oblíbenou surovinou řady výrobců kvalitních krmiv.

Rýže bílá

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Bílá neboli leštěná rýže je vlastně hnědá rýže, která byla zbavena většiny hodnotných obsahových látek, ke kterému dochází při procesu, kdy se rýže zbavuje otrub, slupek a klíčků. Výsledná bílá rýže je vlastně hlavně škrob a jako taková je pro psy hůře stravitelná.

Pokud výrobce výslovně neuvádí, že použitá rýže je hnědá neboli celozrnná, lze s jistotou tvrdit, že krmivo obsahuje bílou rýži, nutričně nehodnou potravinu, kterou psi špatně tráví.

Rýžové otruby

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Rýžové otruby jsou sice odpadní produkt při výrobě bílé rýže, ale paradoxně je to právě ta výživově hodnotná část rýže. Rýžové otruby, zbavené škrobové části zrna, obsahují vitaminy skupiny B (zejména B1, B3 a B6), železo, mangan, hořčík, selen a omega 3 nenasycené mastné kyseliny a přírodní antioxidanty. Rýžové otruby (oplodí a klíček) jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, podporující zdravé trávení.

Rýžové klíčky

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Zrnko hnědé rýže se skládá ze čtyř základních částí: tvrdý vnější obal, vnitřní obal – oplodí (pericarpium), vnitřní škrobové vlastní zrnko (endospermum) – odstraněním vnějších vrstev až na endospermum vzniká bílá rýže a konečně klíček – zárodečná část zrna. Klíček tvoří asi 2% celého zrna a obsahuje genetickou informaci celé rostliny. Při klíčení mu endospermum slouží jako zdroj potravy. Ačkoli je klíček nejmenší část zrnka rýže, obsahuje velmi vysoké množství vitaminu B, zejména B1 (thiaminu).

Řepkový olej

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Na vhodnosti řepkového oleje se odborníci na psí výživu dosud neshodli. Řepkový olej je sice přínosem díky obsahu omega 3 nenasycených mastných kyselin, na druhé straně obsahuje kyselinu erukovou, která v pokusech na zvířatech prokázala, že může vyvolat myokardiditu (zánět srdečního svalu), myokardiální fibrózu (zhuštění nefunkční tkáně v srdečním svalu) a hromadění lipidů v srdci. V současné době se šlechtí druhy řepky, které mají nízký obsah kyseliny erukové. Nebyla publikována žádná studie, která by potvrdila nebo vyvrátila nepříznivé účinky řepkového oleje na zdraví psů.

Ryby čerstvé

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Čerstvé ryby jsou velmi chutným zdrojem vysoce kvalitních a snadno stravitelných bílkovin. Čerstvé maso, nacházející se v krmivech většinou obsahuje odřezky ze zpracování ryb pro lidskou spotřebu, ale i v této podobě se jedná o velmi kvalitní zdroj živin a doplňkových látek, zejména omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, vitaminu A, D a B3.

Čerstvé rybí maso bývá součástí vlhkých krmiv, ale existují technologie, umožňující zpracovat čerstvé rybí maso do suchých krmiv. Je třeba si ale uvědomit, že zatímco čerstvé rybí maso obsahuje cca 70% vody, moučka pouze 8%. Proto je k zajištěné stejné nutriční hodnoty (obsah bílkovin a tuků) u rybí moučky pouze 20%, čerstvého masa je třeba téměř čtyřikrát více, a to 72%!

Ryby a rybí deriváty

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Jedná se o části těl ryb, čerstvé nebo vhodným způsobem konzervované a deriváty, vzniklé zpracováním ryb. Obrovskou předností rybího masa je jeho lehká stravitelnost a nízký obsah kalorií u většiny ryb. Proto je rybí maso používáno zejména pro dietní účely a tzv. „light“ varianty krmiv.

Ačkoli jde o často kritizované složky krmiv, pravdou je, že pojem ryby a rybí deriváty může zahrnovat suroviny od nejlepších po nejhorší kvalitu. Někteří výrobci používají tento termín proto, aby neprozradili recept, a přitom používají velmi kvalitní surovinu i šetrný způsob zpracování. Bohužel na druhé straně se u některých produktů pod stejným pojmem schovává odpad ze zpracování ryb, bohužel nutričně nehodnotný, nepoužitelný pro lidskou spotřebu. Záleží na zvyklostech a předpisech v dané zemi. Pod pojmem ryby a rybí deriváty se často rozumí kvalitní surovina, jejíž složení (druh ryb) se mění podle sezónnosti. Seriózní výrobce uvádí druhy použitých ryb.

Pokud je váš pes alergický na rybí maso, raději se těmto krmivům vyhněte. Alergie na ryby jsou velmi vzácné, proto se ryby mohou použít jako hlavní složka uhypoalergenních krmiv.

Rybí moučka

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Rybí moučka je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, a vzhledem ke snadnému trávení jsou tyto bílkoviny pro psy velmi dobře využitelné. Přitom je jedno, jestli rybí moučka obsahuje jen rybí maso, nebo i vnitřnosti. Nevýhodou je silný pach rybiny, který většina psů miluje, a jejich majitelé naopak nesnáší.

Rybí moučka z ryb s tučným masem – oproti druhům, které mají „bílé maso“, obsahuje velké množství cenných omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, které představují účinnou prevenci kardiovaskulárních onemocnění jak u lidí, tak i u psů. Maso těchto ryb má také vyšší podíl vitaminů, rozpustných v oleji, a to hlavně vit. D a také vit. A (ten je obsažen hlavně v játrech ryb). Rybí moučka je dobrým zdrojem některých stopových prvků.

Rybí olej

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Rybí olej je získáván z tučnějších druhů ryb, jako např. losos, tuňák, makrela, sardinky. Rybí olej obsahuje nejvyšší procento omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, nezbytných pro předcházení celé řadě onemocnění: kardiovaskulární (choroby srdce a cév), kožní potíže (lupénka, suchá kůže, vyrážky), a dokonce mají preventivní účinek v boji s rakovinou. Vysoký obsah vitaminů A, B3 a D dělá z rybího oleje jen velmi těžko nahraditelnou součást jídelníčku.

Pokud krmivo neobsahuje rybí olej, dá se dodat do krmné dávky. Důležité je pravidelné používání a to i pro zdravého psa, který nejeví známky žádného z výše uvedených onemocnění. Rybí olej je veterináři doporučován právě při kožních a jiných potížích a chovatelé jej rádi používají při přípravě psa na výstavu. Srst je při pravidelném používání lesklá, pevná, zdravá a má „jiskru“.

Rajčata

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Není mnoho tak kontroverzních surovin, jako jsou rajčata. Rajčatajsou neocenitelným zdrojem vitaminů A, C a K, stejně jako vlákniny a minerálů jako molybden, mangan, draslík a chrom.

Na druhé straně rajčata bývají často napadána plísňovými chorobami, u nás nejčastěji plísní bramborovou a v produktech zpracování rajčat se tak mohou vyskytnout výtrusy nebo přímo plísňové mikroorganismy. Velmi důležitá je proto pečlivá kontrola vstupních surovin. Je více než pravděpodobné, že rajčata jsou v krmivech od renomovaných výrobců, kteří se soustředí na kontrolu vstupních surovin, velmi prospěšná.

Rostlinná vláknina

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Termínem rostlinná vláknina, kdy není specifikovaný zdroj vlákniny, bývá velmi často označována vláknina z cukrových řízků (viz odstavec cukrová řepa). Vláknina je pro trávení velmi prospěšná, záleží na množství, obsaženém v krmivu.

Rostlinný olej

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Rostlinný olej je všeobecné označení pro všechny oleje rostlinného původu. Nejčastěji výrobci psích krmiv používají levnější varianty, jako je olej řepkový, palmový nebo kukuřičný. Zpravidla se používá jako alternativa dražších olejů a tuků, jako jsou živočišné tuky, olivový anebo slunečnicový olej. Chcete-li si být jisti, co ve skutečnosti obsahuje krmivo, hledejte takové, kde výrobce přesně specifikuje všechny suroviny.

Rostlinné bílkovinné extrakty

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Rostlinné extrakty bílkovin je jen další z termínů, který nespecifikuje skutečně použité suroviny při výrobě krmiva. Termín rostlinné extrakty nebo rostlinné bílkovinné extrakty jednak neuvádějí zdroje surovin (které rostliny byly použity při výrobě) a už vůbec se nedozvíte, jakým procesem byly bílkoviny získány. Většina procesů jsou chemické hydrolýzy, které jsou velmi vzdálené tomu, co považujeme za „přirozené“.

Rostlinné bílkoviny jsou pro psy mnohem hůře stravitelné než bílkoviny, získané z masa. Jako špatně stravitelné jsou také velmi obtížně využitelné jako zdroj energie nebo aminokyselin. Navíc pojem rostlinné bílkoviny nejčastěji zahrnuje ty nejlevnější suroviny, jako je sója, kukuřice nebo pšenice, což u citlivých psů může vyvolat trávicí a následně i jiné zdravotní potíže.

Někteří odborníci se domnívají, že termín rostlinné bílkovinné extrakty může ve skutečnosti ukrývat glutamát sodný, produkt hydrolýzy bílkovin, který je považován za velmi kontroverzní látku jak pro lidskou tak i veterinární spotřebu.

Řepa cukrovka (cukrová řepa)

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Řízky z cukrové řepy jsou sice odpadním produktem při zpracování cukrové řepy a jako takové jsou velmi levné a tudíž se přímo nabízí možnost, využít je jako „plnivo“ při výrobě psích krmiv. Řepné řízky neobsahují žádný cukr, ten je extrahován (vylouhován) při procesu výroby cukru a jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, jak rozpustné, tak nerozpustné. Ačkoli odborníci vedou spory o této surovině, nedošli zatím k žádnému jednoznačnému závěru. Proto můžeme doporučit pouze dávat dobrý pozor, kolik řepných řízků krmivo případně obsahuje. Pokud není cukrová řepa nebo řepné řízky uvedena na jednom z prvních míst ve výčtu surovin, není námitek proti jejímu obsahu v krmivu.

Řepkový olej

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Na vhodnosti řepkového oleje se odborníci na psí výživu dosud neshodli. Řepkový olej je sice přínosem díky obsahu omega 3 nenasycených mastných kyselin, na druhé straně obsahuje kyselinu erukovou, která v pokusech na zvířatech prokázala, že může vyvolat myokardiditu (zánět srdečního svalu), myokardiální fibrózu (zhuštění nefunkční tkáně v srdečním svalu) a hromadění lipidů v srdci. V současné době se šlechtí druhy řepky, které mají nízký obsah kyseliny erukové. Nebyla publikována žádná studie, která by potvrdila nebo vyvrátila nepříznivé účinky řepkového oleje na zdraví psů.