Lexikon - Písmeno T

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Taurin

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Taurin je přirozeně se vyskytující aminokyselina, obsažená hlavně v mořských plodech a mase. Není esenciální, což znamená, že si jej organismus psa umí sám vytvořit. Existují studie, které prokazují příznivý účinek taurinu při srdečních potížích. Někteří výrobci jej přidávají do krmiv. Otázkou potom je, jestli raději nezvolit krmivo s vyšším obsahem masa

Threonin

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Threonin je esenciální aminokyselina, což znamená, že si jej organismus psa neumí sám vyrobit. Threonin je přirozeně přítomen v živočišných buňkách, takže, pokud má krmivo dostatečný obsah masa, není nutné threonin do krmiva přidávat.

Tokoferoly

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Tokoferoly (soubor vitaminů, označovaný jako vitamin E), jsou nejčastěji používané antioxidanty v krmivech. Jsou bezpečnou variantou chemických (umělých) antioxidantů a konzervačních látek. Jejich schopnost zpomalovat žluknutí tuků je dána jejich antioxidačními vlastnostmi, které jsou využívány výrobci krmiv.

Tripolyfosforečnan sodný (E451)

Nízký stupeň kvality, kontroverzní nebo vágní složka. Obecně je nejlépe se jí vyhnout.. 

Tripolyfosforečnan sodný ( SPTT, E451) se přidává do krmiv pro psy jako konzervační prostředek, který má za úkol udržet krmivo déle vlhké a napohled čerstvé.

Ačkoli je SPTT považován za bezpečnou látku, podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je potenciální neurotoxin a látka, dráždící kůži.

Doporučujeme se vyvarovat krmiv, obsahujících SPTT (E451), obzvlášť, pokud má váš pes citlivější kůži.

Tapioka

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Tapioka je druh škrobu, získávaný z kořene rostliny maniok. Tapiok je považován za dobrou alternativu zdroje sacharidů místo obilovin (tzn. grain-free varianty), ale všeobecně je to spíše přijatelnější druh výplně krmiv než jiné škrobové součásti.