Lexikon - Písmeno Z/Ž

A  B C/Č D E F G H CH I  J K L M N O P Q R/Ř S/Š T U V W X  Y  Z/Ž

Zelený čaj

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, blahodárně působících na kardiovaskulární systém (srdce a cévy), působí protizánětlivě a snižuje nebezpečí vzniku a růstu nádorových buněk. Také bylo zjištěno, že spolu s tělesným pohybem zvyšuje energetický výdej a hodí se proto jako doplněk krmiv pro psy trpící obezitou nebo sklonem k obezitě.

Žen-Šen

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Žen-šen, nebo ženšen je exotická léčivá bylina, jejímž hlavním účinkem je celkové povzbuzení organismu, projevující se na mnoha způsoby. Stejně jako u lidí, i u psů se může s úspěchem použít do směsí pro seniory, právě pro svůj povzbuzující účinek.

Zvěřina

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Zvěřina se v krmivech pro domácí mazlíčky používá buď ve formě čerstvého masa (čerstvé maso, vykostěné maso, čerstvě připravené maso), nebo ve formě vysušené masové moučky (zvěřinová moučka, sušené maso ze zvěřiny, dehydrované maso). Pokud je ve složení výrobku uvedena zvěřina, zpravidla se vztahuje k čerstvému masu.

Většina zvěřiny, obsažená v krmivech evropských výrobců, pochází z Nového Zélandu. Vzhledem k ubývajícímu množství zvěře se tato surovina stává pro výrobu krmiv drahá. Proto i krmiva s obsahem zvěřiny mají vyšší cenu.

I když se kvalita zvěřiny používané v krmivech se může lišit, je obecně maso zvěře považováno za velmi stravitelné, velmi chutné a je zdrojem vitamínů B. Pro psy je to velmi vhodná strava, podobná jejich přirozené potravě.

Stejně jako ostatní červená masa, i zvěřina obsahuje vyšší procento trans-nenasycených mastných kyselin a cholesterolu, takže je nutno dbát zvýšené opatrnosti u psů, kteří trpí nějakými zdravotními problémy, hlavně týkajícími se srdce a krevního oběhu. Zvěřina, stejně jako ostatní červená masa, také obsahuje větší množství purinů a minerálů, speciálně ve formě masové moučky, což není dobré pro psy, trpící problémy močových cest.

Žito

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Žito patří mezi obiloviny s vysokou výživovou hodnotou, podobnou ječmenu, nicméně neobsahuje lepek. Proto krmiva s obsahem žita většinou vyhovují i psům, trpící alergií na lepek. Hodnotnější je celozrnná varianta této obiloviny.

Zelenina

Středně kvalitní složka. Nutričně vyvážená. Není pravděpodobné, že by způsobila problémy. 

Pojem zelenina může zahrnovat jak velmi kvalitní, tak i méně kvalitní nebo výživově bezvýznamné suroviny. Záměrem obecného označení může být měnící se receptura, kdy mohou být využívány opravdu kvalitní suroviny, tak na druhé straně sice výživově prázdné, zato pro výrobce velmi ekonomicky výhodné suroviny, jako řepné řízky, brambory nebo sójové boby, případně odpad ze zpracování zeleniny, jinak nevyužitelný. Rozhodně doporučujeme vybírat taková krmiva, kde je použitá zelenina jasně specifikována.

Zelený ječmen

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Jedná se vlastně o listy ječmene, které jsou v poslední době vyhledávaným zdrojem přírodních antioxidantů a protizánětlivých látek, takže se používá jako doplněk stravy v humánní i veterinární medicíně. Stejně jako listy ovsa nebo obecně listová zelenina, neobsahuje zelený ječmen bílkoviny, které jsou součástí zrna, a tak může být výbornou alternativou obilovin pro psy, citlivé na lepek.

Zelený oves

Vysoce kvalitní složka s bohatou škálou kvalitních živin

Zelený oves není rozšířenou součástí krmiv, jeho přínos je podobný jako u zeleného ječmene nebo listové zeleniny. Obsahuje kvalitní vlákninu a řadu vitaminů a minerálů, z nichž některé fungují i jako přírodní antioxidanty (vit A, C, E).