Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa

Seznam doporučených krmiv pro rok 2016:

Vyhlášení časopisu - The Whole dog Journal

Jak tedy vybrat správné krmivo:

Mnoho lidí žije v domnění, že všechny potraviny, které jsou označeny jako "kompletní a vyvážená" obsahují ideální a rovnoměrné množství živin. Právě tolik, co psi potřebují, ale ne příliš mnoho. Bylo by to krásné, kdyby někdo přesně věděl, jaké je optimální množství živin pro psy nebo jsou nutriční požadavky pro všechny psy stejné. Ale doposud neexistuje žádné usnesení, na kterém by se veterinární odborníci na výživu shodli, jako je tomu u odborníků na lidskou stravu. Existují sice standardizované normy a definice toho, co představuje "kompletní a vyvážené" krmivo pro psy, ty jsou ale velmi přibližné a mnoho Vám neprozradí.

The Whole Dog Journal  sestavil úplný seznam schválených suchých krmiv pro rok 2016, který naleznete zde.

Ve Spojených státech, existují tři velmi různé způsoby, vedoucí k tomu aby krmivo mohlo být označeno jako "kompletní a vyvážené." Jakmile je budete znát tyto metody, pochopíte, proč u žádného jednotlivého výrobku nemůžete počítat s tím, že zajistí vašemu psovi optimální příjem živin. Obzvláště pokud budete krmit stále jediným kompletním a vyváženým krmivem dlouhodobě. Pojďme se rychle podívat na tři kvalifikační standardy v US vedoucích k označení "kompletní a vyvážené" psí krmivo.

Význam, "kompletní a vyvážená" znamená, že potravina buď:

(A) obsahuje alespoň minimální hladiny všech živin a ne více než maximální hladiny daných živin, které byly stanoveny jako zásadní pro psy (tomu se říká kvalifikace "živinné úrovně - nutrient levels"); 

(B), je testována na určité populaci psů v laboratorních podmínkách po určitou dobu (kvalifikace "krmného procesu - feeding trial"); 

(C) byla vyvinuta jako velmi podobná jinému produktu, který již byl testován v laboratorních podmínkách a byl vyroben stejnou společností, (kvalifikace "rodinný příslušník - family member").

Rozdíl mezi těmito kvalifikačních metodami nemá za následek nic jiného než nutričně jednotnou formulaci, která se však může lišit od výrobce k výrobci. Díky tomu, je zde u „kompletních a vyvážených“ krmiv široký rozsah, kde se nutriční hodnoty jednotlivých krmiv mohou pohybovat. A to je důvod, proč nechceme, abyste vyhledávali jen jedno ideální krmivo pro svého psa, protože nemusí existovat pouze jeden druh! Namísto toho doporučujeme, vsadit na osvědčená krmiva a výrobce, která vašemu psovi vyhovují a ty pak v určitých cyklech otáčet dokola.

Jídlo, nejídlo

Rozmanitost kvalifikačních metod pro "kompletní a vyvážené diety" má za následek kategorii produktů s širokou škálou makroživin (bílkoviny, tuky, vláknina a vlhkost) a mikroživin (vitamíny a minerály). Pokud jste měsíce a měsíce nebo dokonce roky krmili svého psa pouze jedním typem krmiva, pak jste v podstatě koncentrovali nutriční prvky z daného krmiva ve vašem pejskovi.

 

 

Obsahuje krmivo o něco více některých minerálních látek, než by mělo mít? Obsahuje absolutní minimum některých vitaminů? Tyto věci nemusí představovat problém pro každého jednotlivého psa v krátkodobém horizontu, ale po měsících nebo letech, kdy dostává stejné jídlo, mohou tyto více či méně než ideální úrovně živin (minerálních látek), způsobit zdravotní problémy. Například toxické nahromadění nerostů v těle psa (např. železo, měď, selen…), nebo naopak trvale nízké hladiny vitamínu D nebo E v krvi.

Naštěstí můžete těmto problémům snadno předejít, a to střídáním různých receptur krmiv - a různých výrobců, poněvadž někteří výrobci krmiv mohou používat stejný vitamino/minerální "premix" ve všech svých produktech. Střídání krmiv, často pomáhá zaručit to, že váš pes dostane nutričně vyrovnanou stravu „v průběhu času“, když už to nemůžeme zaručit v každém jednotlivém výrobku.

"Ale počkat!" říkáte si. "Můj veterinář/chovatel/známý psovod/provozovatel cvičáku nebo nejlepší kamarád mi řekl, že bych neměl nikdy střídat krmiva, protože to naruší žaludek a trávení mého psa. Ve skutečnosti, jednou když jsem změnil granule po tom co mé původní krmivo v mém oblíbeném zverimexu přestali prodávat, tak měl můj pes průjem celý týden! Nechci toto absolvovat, pokaždé když potřebuji nový pytel krmiva! "

Zde je tajemství: Většina psů má mnohem robustnější trávicí ústrojí než my. A po tisíciletí, byli psi příležitostnými strávníky. Sežrali doslova cokoliv, co jim přišlo pod nos, včetně trávy, ovoce, vajec, zvířat která si ulovili a zvířat která našli uhynulá (včetně savců, ptáků, ryb, obojživelníků, plazů, brouků…), stejně jako jakékoliv zbytky lidského jídla, které na nás díky jejich kouzlu vyloudili, nebo to které jsme jednoduše zahodili… včetně hovínek. Naše exkrementy a téměř jakékoli další výkaly, na které narazili (jelen, králík, ovce, kráva, kůň). Omlouváme se, že jsme se dostali k takovým nechutnostem, ale je to pravda. Důležité je, že psi jsou stavěni, tak že mohou jíst a využít cokoliv aniž by onemocněli.

Tak proč váš pes trpí týdenním hrozným průjmem po tom, co jste mu v poslední době změnili jeho krmivo? Pokud k tomuto dojde, je to obvykle kvůli jedné ze dvou věcí:

  1. Krmili jste stejným krmivem několik měsíců (roků)a jeho tělo nyní postrádá celou řadu trávicích enzymů a střevních bakterií. Tělo ukončí produkci enzymů, které už nepotřebuje, a populace střevních bakterií, které pomáhají rozkládat potravu vašeho psa, reagují na to, čím krmíte. Pokud jste krmili jen rýži a jehněčí recepturou po celá léta, a přešli jste přes noc na dietní recepturu s kuřecím masem a quinoou, tak to bude trvat tělu vašeho psa týden nebo dva nežli se přizpůsobí.
  2. Váš pes je alergickýnebo netolerantní na jednu nebo několik složek v krmivu. Doporučujeme zaznamenávat všechny změny stravovacích návyků vašeho psa a jeho reakce na ně, v zápisníku nebo v kalendáři. Je to nejlepší způsob, jak identifikovat to, jak váš pes na krmivo reaguje, popřípadě odhalit jakékoliv nežádoucí účinky, které by mohl mít na určité složky nebo obsah živin v krmivu. Např. jakými často bývá špatná reakce na diety, které obsahují ryby, nebo na krmiva s obzvlášť vysokým obsahem tuku.

Obecně platí, že čím více rozmanitou kombinaci krmiv zařadíte do stravy psa, tím robustnější bude mít zažívací systém, jen pokud není, alergický nebo zaručeně intolerantní na určité přísady. Jen mějte na paměti, že čím častěji měníte krmivo, tím více ve střehu musíte být před případnými problémy, kterými by váš pes mohl po změně krmiva trpět.

Př.: Pokud krmíte jedním druhem krmiva ráno a jiným večer a například váš pes začne zvracet ve 22:00, budete moci s jistotou říci, že jeho zažívací problémy způsobilo večerní krmení? Pokud je pes sám doma po celý den a má pomocí dvířek pro psy, stálý přístup na zahradu, řeknete si, že pes mohl zvracet celý den a skončíte s přesvědčením, že nevhodné je večerní krmivo i když to může být právě ranní krmivo, které obsahuje něco, co vašemu pejskovi nesvědčí. Pouze plánování a pozorování reakcí vašeho psa po celý den vás dovede k rozpoznání, zda je daná receptura pro vašeho psa vhodná.

Pojďme nakupovat!

Doufáme, že jsme vás už touto dobou přesvědčili, tak že se při příští návštěvě zverimexu porozhlédnete alespoň po pár kvalitních krmivech pro vašeho psa. Pokud jdete nakupovat pro nového pejska anebo jsme vás přesvědčili a chcete se porozhlédnout po kvalitních krmivech, která budete průběžně psovi střídat, protože jste tak doposud nečinili, tak si naplánujte další nákup na den, kdy budete mít dostatek času na prostudování pár věcí a sledování reakcí vašeho psa na nové krmivo!

Zde je ideální strategie pro to jak vybírat krmivo právě v den, kdy budete mít dostatek času, abyste skutečně mohli sledovat stravovací návyky vašeho psa a jeho reakce na nové krmivo.

  1. Prohlédněte si, jaká všechna krmiva nabízí váš zverimex popřípadě eshop.Všechny značky nejsou vždy k dispozici v každém obchodě. Co byste měli vědět:

- je dobré projít si celý obchod nebo nabídku eshopu a u krmiv prostudovat vše podstatné.

- v kamenných obchodech (zverimexech) jsou krmiva od velkých firem umísťována tak, aby byla co nejvíce na očích nebo co nejblíže ke vchodu. Za tyto pozice si většinou firmy platí. Nenechte se tedy ošálit.

  1. Dále pak pozorně procházejte krmiva a dobře se podívejte na ceny, abyste získali představu o tom, jaká krmiva jsou v rámci vašeho rozpočtu a která jsou pro vás už příliš nákladná.

Cena je důležitá, a je nevyhnutelným faktorem při rozhodování o nákupu pro mnoho majitelů psů. Cena nemusí být rozhodující pro majitelé psů, kteří jsou bohatí, ani rodiny s dobrým příjmem a jen jedním psem, nebo lidé s malými psy. Ale pro ty z nás s několika psy, chovatelské stanice a majitelé velkých psích plemen, je cena krmiv velmi podstatná. Zvláště když se může pohybovat od děsivě nízkých (upraveno pro ČR: jako je 250-450 Kč za 15Kg krmiva pro psy v Kauflandu Propesco, Chappi, Pedigree apod, nebo 20Kč za kilo) až po neúměrně vysoké (dle originalu: jako je 2500 Kč za 13Kg pytel Orijen "Regional Red" nebo 150 Kč za kilo krmiva).

Vždy jsme doporučovali kupovat to nejlepší krmivo pro vašeho psa, které je v rámci vašeho rozpočtu, ale ne každý může koupit to nejdražší krmivo. Součástí toho, jak být zodpovědným majitelem psa je i to ujistit se, že si můžeme dovolit psovi dopřát takovou péči, jakou potřebuje. To nedává žádný smysl, kupovat drahá krmiva, pokud by to vedlo k tomu, že se budete muset svého psa vzdát, například protože nebudete moci platit za mimořádné veterinární zákroky, poplatky či dokonce nebudete mít ani na elektriku.

Je třeba také říci to, že někteří psi si vedou naprosto bezproblémově i na levných a málo kvalitních krmivech. Kdyby tomu tak nebylo, zdaleka by se nevyrábělo a neprodávalo tolik levných krmiv! Ale dost psů na nekvalitních krmivech bude trpět špatným trávením (nejčastější příznaky jsou chronický průjem nebo jen velmi řídká stolice anebo přetrvávající plynatost); drsnou, matnou srstí a svěděním kůže, nebo celkově špatným zdravotním stavem. Vždy, pokud pes jeví příznaky chronické choroby, doporučujeme zlepšit jeho jídelníček. 

Pozn. autorky: Já sama jsem byla v pozici, kdy jsem kupovala různá krmiva pro různé psy v mém domě. Nejkvalitnější krmiva pro mé přecitlivělé, starší Border kolie a levnější krmiva pro mladší zdravé chovné psy a štěňata z mé chovné stanice, která se mnou budou jen pár měsíců.

  1. Nyní přichází ta zajímavá část:! Čtení etiket. To je nejdůležitější bod. Začneme s velkými nápisy na přední straně pytle s krmivem.

Jak jsme již psali „… podívejte se na ceny a složení“. Pakliže tak učiníte, zjistíte, že je zde přímá úměra mezi cenou a složením krmiva.

Většinou najdeme velký nápis nebo nějaký znak na etiketě oznamující, že se jedná o produkt BEZ OBILOVIN. Často jsou tato krmiva dražší než krmiva, která obilí obsahují. Zda chcete nebo potřebujete krmiva bez obilovin pro vašeho psa je téma na jindy, ale postačí, abychom zde řekli, že ne všichni psi z těchto krmiv těží. Dokonce pro některé psy jsou mnohem lepší běžné receptury krmiv obsahujících obiloviny. Pokud jste si vědomi toho, že pro zdraví anebo trávení vašeho psa je lepší, když je na krmivu bez obilovin, pak tento druh krmiv bude ten, na který se musíte zaměřit. Pokud nemáte závažný důvod bez obilné receptury vyzkoušet a váš pes je stále v dobrém zdravotním stavu a s optimální hmotností, pak bychom nedoporučovali přechod na tento typ krmiva.

Podobně je tomu i u společnosti vyrábějící krmiva, které se rozhodly jít jinou cestou a v krmivech používají tzv. nové proteiny (jako je klokan, zvěřina, buvol, bizon, králík, a tak dále). Tyto produkty jsou obecně dražší než produkty vyrobené z klasických bílkovin, jako je hovězí, kuřecí, jehněčí, krůtí a vepřové maso. Stejně jako u krmiv bez obilovin, jsou krmiva, která jsou vyrobena z nových proteinů, velmi užitečná pro psy, kteří jsou alergičtí nebo netolerantní na běžné zdroje bílkovin. Bohužel tato krmiva přicházejí také se zbytečně vysokou cenou pro psy, kteří je nepotřebují.

Je čas otočit pytel krmení a začít číst složení.

Suroviny, které chcete vidět ve složení

Následují žádoucí vlastnosti - věci, které chcete vidět na etiketě.

Spousta živočišných bílkovin, uvedených na prvních místech seznamu složení. Přísady v krmivech, stejně jako u lidské stravy, jsou uváděny v pořadí, podle množství dané suroviny v receptuře, proto byste měli chtít vidět na prvních místech složení krmiva, právě vysoce kvalitní živočišné bílkoviny. (Položka uvedena na prvním místě je v krmivu obsažena nejvíce, surovina na druhém místě méně atd…)

Důležité je, aby živočišné bílkoviny byly uváděny podle konkrétního druhu - tedy kuřecí, hovězí, jehněčí, krůtí atd. Např. je-li uvedeno "Maso" pak je to příklad zdroje nekvalitního proteinu z pochybného zdroje. Nebo "Drůbež" to je již přesnější, ale ne dostatečně vypovídající!

Krmiva obsahující živočišné bílkoviny se vyrábí pomocí procesu mletí, kde se živočišné tkáně (svaly, tuk, kůže, pojivové tkáně a někdy menší množství kostí, vlasů anebo peří, v závislosti na druhu krmiva) rozemelou, a potom se zahřívají, aby došlo k oddělení tuku a snížení vlhkosti. Pokud je krmivo vyrobeno z rozemletého kuřete, výsledný produkt je kuřecí moučka; je-li vyrobeno z jehněčího masa, pak je výsledkem jehněčí moučka atd. Právě u čerstvých živočišných bílkovin, se podívejte pozorně na pojmenování druhu bílkoviny (tj. "kuřecí moučka"), ale vyhněte se surovinám "masová moučka" nebo "drůbeží moučka." (nezaměňovat kuřecí a drůbeží moučka, kdy pouze drůbeží moučka není vhodnou surovinou)

Jestliže je čerstvé maso (jako např. „kuře“) jmenováno na prvním místě v seznamu složení, pak by měly být ve složení uvedeny ve vedlejší roli i živočišné bílkoviny (např. "kuřecí moučka“), a to z důvodu toho, aby se zvýšil celkový počet živočišných bílkovin ve stravě. Čím více na začátku seznamu složení najdeme tyto podpůrné bílkoviny, tím lépe.

Složení u nejlepších krmiv bude začínat nějak takto: „Kuře, kuřecí moučka…“ a odsud pokračovat dále. Čerstvé maso obsahuje velké množství (těžké) vody, takže pokud je maso na prvním místě složení, chová se jako zředěný zdroj bílkovin; přičemž do krmiva přidává přitažlivou chuť a aroma, ale ve skutečnosti neobsahuje mnoho bílkovin. To je důvod, proč by na dalších třech místech na začátku seznamu složení, měly být uvedené živočišné bílkoviny. (kuřecí moučka, jehněčí moučka, apod.)

Ingredience v kompletním krmivu: zelenina, ovoce, zrna nebo jiné zdroje sacharidů, jako jsou brambory, hrách, cizrna, nebo sladké brambory. Čerstvé, nezpracované ingredience v krmivu obsahují živiny v celé jejich kráse plné vitamínů, enzymů a antioxidantů v neporušené podobě. Nenechte se příliš znepokojovat jednou nebo dvěma zpracovanými ingrediencemi (jako např. vedlejší produkty nebo části některých ingrediencí, jako jsou rajčatové výlisky nebo ovesné vločky), zvláště jsou-li uvedeny ke konci seznamu složení. Ale čím více upravovaných ingrediencí a čím blíže k začátku seznamu složení je najdeme, tím horší kvalitu má krmivo.

Nežádoucí Složení

Také si myslíme, že je důležité, abyste věděli, na které přísady a složky krmiv je třeba si dávat pozor. Vyhněte se následujícímu:

Maso a produkty živočišného původu, maso a vedlejší výrobky živočišného původu, masové vedlejší produkty, drůbeží vedlejší produkty.  Některé z živočišných tkání, které přijdou do složení a jsou označeny na etiketách jako vedlejší produkty živočišného původu, jsou vysoce výživné jako např. plíce, slezina, ledviny, mozek (pouze od některých živočišných druhů, ne od všech), játra, krev, kosti, tuk, prázdný žaludek a střeva. Vedlejší produkty drůbežího původu zahrnují také krk, nohy, a nedostatečně vyvinutá vejce. Kromě toho může obsahovat také drůbeží hlavy.

Nicméně, věřte, když říkáme, že s těmito složkami není zacházeno tak dobře, jako s ingrediencemi z nichž jsou vedlejším produktem. Vzhledem k tomu, že tyto vedlejší produkty nejsou určeny k lidské spotřebě, nejsou tyto výrobky udržovány v čistotě a chlazené během přepravy do výroby; Je to vzhledem k tomu, že bakteriální zátěž, která může vzniknout při přepravě, lze odstranit pozdějším zpracováním. Jakmile tyto živočišné tkáně zoxidují – zatuchnou, tak se v nich začne vytvářet určitý obsah peroxidu. Výrobci psích krmiv mohou sáhnout po vedlejších živočišných produktech s nižšími hodnotami peroxidu, ale ty jsou dražší.

Obecný zdroj tuku, jako je "živočišný tuk". To může být doslova jakýkoliv směsný tuk živočišného původu, nemusí tak pocházet z poražených zvířat. Což znamená, že ho lze získat od dodavatelů, mrtvých, uhynulých zvířat. „Drůbeží tuk“ není zas až tak podezřelé označení jako "živočišný tuk," ale "kuřecí tuk" nebo "kachní sádlo" je nejlepší a přesné označení (nezavádějící a vysledovatelné).

Přidaná sladidla. Psi, stejně jako lidé, si užívají chuť sladkých jídel. Sladidla účinně přesvědčí mnoho psů, aby jedli krmiva, obsahující převážně kousky obilovin (díky tomu obsahují méně zdravé živočišné bílkoviny a tuky).

Umělá barviva, ochucovadla nebo konzervační látky (tj BHA, BHT, etoxyquin). Barevnost krmiva je vašemu psovi úplně jedno. To by mělo být především dosti chutné s dostatečným obsahem kvalitního masa a tuků, které mají lákat vašeho psa. Místo toho lze použít přírodní konzervační látky, jako je tokoferol (vitamin E), vitamin C, a extrakt z rozmarýnu. Všimněte si, že krmiva s přírodními konzervanty nevydrží tak dlouho, jako s umělými konzervačními látkami, takže byste měli vždy zkontrolovat datum spotřeby na etiketě a vybírat především z  čerstvých produktů.

Ostatní úvahy

Mnoho dalších věcí, které bychom chtěli, abyste si na etiketě přečetli, nejsou ani dobré ani špatné, jen je potřeba je mít na paměti při nakupování pro konkrétního psa. Nezapomeňte, že každý pes je individuální, a i když je skvělé, pokud nyní všem vašim psům vyhovuje stejné krmivo, tak to bohužel není možné brát jako samozřejmost, a předpokládat že navždy bude všem psům vyhovovat stejné krmivo.

Budete si muset uvědomit, kolik bílkovin a tuků vašemu psovi prospívá - kolik je příliš mnoho, a kolik je příliš málo. Kvalitní krmiva pro psy obsahují o hodně více bílkovin (a často i více tuku) než méně kvalitní krmiva, takže při přechodu od nekvalitního krmiva k velmi kvalitnímu budete muset snížit množství krmiva, které vašemu psovi dáváte. Jednou z výhod je, že kvalitní psí krmiva jsou mnohem stravitelnější, a tak se i objem trusu po vašem mazlíčkovi výrazně sníží. Pejsek si většinu z krmiva ponechá v sobě a zužitkuje, u nekvalitních krmiv téměř vše vyloučí!

Obsahy tuku a proteinů naleznete na etiketě v části zvané „Analytické znaky“ (v ČR někdy uvedeno jako Analýza nebo Jakostní znaky). Hodnoty živin uváděné v této časti, jsou garantovány. Je-li krmivo zkontrolováno státní potravinářskou inspekcí, nebo otestováno v soukromé laboratoři na žádost soukromé osoby a toto kontrolované krmivo neobsahuje byť jedinou položku alespoň v hodnotách uvedených na etiketě, může být krmivo předmětem výkonu rozhodnutí, tedy být zakázáno nebo dočasně staženo.

Živiny uvedené v "garantované analýze - guaranteed analysis" jsou striktně předmětem dohledu a prosazování. Hodnoty zde uvedené jsou opravdu zárukou.

Neexistuje nutriční rozdíl mezi krmivy pro „Štěňata (Puppy)“ a krmivy po psy „Ve všech fázích života (All Life Stages)“. Všechna krmiva pro psy s označením „Kompletní a vyvážená“ musejí někde na obalu mít prohlášení o tzv. „Nutriční přiměřenosti“ nebo prohlášení „AAFCO“, většinou jsou tato prohlášení psaná někde velice malým písmem. Prohlášení obsahuje informace o tom, pro jaký typ psů bylo krmivo vyvinuto např.: "Všechny fáze života" nebo „Dospělý pes“ apod.

O krmivech pro psy, která jsou označena jako „Štěněcí - Puppy“ na přední straně obalu lze podle prohlášení o nutriční přiměřenosti říci, že jsou vyrobena pro psy ve všech fázích života, štěňata, psy v růstu nebo kojící feny. Všechny tyto fáze života znamenají v podstatě to samé. Požadované Nutriční hodnoty pro receptury pro štěňata („růst") jsou vyšší než u receptur pro "dospělé psy," takže pokud krmivo splňuje požadavky dle prohlášení, jako krmivo pro "všechny fáze života", pak splňuje i požadavky pro štěněcí krmiva.

Na rozdíl od výše zmíněného bude-li se jednat o krmivo, které má v prohlášení uvedeno, že se jedná o krmivo pro „dospělé psy“, pak toto krmivo není vhodné pro štěňata a nemusí obsahovat dostatek bílkovin a dalších živin ani pro seniory, feny v březí, kojící feny nebo vysoce aktivní psy.

Prosím rozeznávejte tento druh přehnaného použití přídavných jmen jako trik, jak povzbudit vaši chuť k jídlu. Mrkev je prostě mrkev.

Mějte na paměti, že přídavná jména, která jsou uváděna na etiketách, mají apelovat na vaší chuť k jídlu; ale ve skutečnosti nic neznamenají! Upřímně řečeno jsme podrážděni, když vidíme, přehnané věci jako "Mrkev pěstovaná na farmě" (kde sakra jinde by asi tak mrkev měla být pěstována?!) nebo "Sluncem dozrálé brusinky" (stejný nesmysl).

Podívejte se na datum spotřeby, které by mělo být ještě nejméně šest měsíců. Datum spotřeby, které je ještě alespoň 10 nebo 11 měsíců nám říká, že krmivo bylo vyrobeno teprve nedávno. Poznámka: Krmiva vyrobená za použití umělých konzervantů (BHA, BHT, ethoxyquin) mohou mít datum spotřeby až 18 nebo více měsíců od data výroby.

Nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby! Nedávno jsem byla v obchodě a zkoumala složení krmiv téměř hodinu, než jsem konečně vybrala poslední pytel určitého krmiva. Dala jsem ho do košíku, a kráčela si to k pokladně, když jsem si vzpomněla, abych zkontrolovala datum spotřeby. Byla jsem zděšena, když jsem viděla, že krmivo je již rok po datu spotřeby! Myslím, že zápach ze starého krmiva, by mě upozornil, kdybych otevřela pytel - zoxidované (žluklé) krmivo má zvláštní zápach. Jsem ale ráda, že jsem toto odhalila na místě a neriskovala tak, že tímto krmivem nakrmím své psy nebo, že budu muset učinit cestu navíc, abych krmivo vrátila.

Nenakupujte potraviny takhle blízko k jeho "nejlépe" datum. To byla podána nejméně před rokem - a před možná stejně jako dva roky! - A je vázán k oxidaci.

Seznam schválených Foods

ZDE je dlouho očekávaný seznam krmiv, která splňují všechny naše výběrová kritéria. To zda jste je někdy předtím viděli nebo nikoliv, nebo zda je seženete, může záviset na tom, kde žijete a kde budete nakupovat. I když, věřte, že dnes již mnoho z těchto krmiv seženete prostřednictvím eshopů.

Vezměte prosím na vědomí, že toto nejsou jediná krmiva na trhu, která splňují naše kritéria výběru. Může existovat i celá řada dalších krmiv, se kterými se setkáte, a na která my nejsme zvyklí. Čtěte etikety; pokud splňují kritéria, která jsme uvedli výše, zvládne je váš rozpočet a vyhovují vašemu mazlíčkovi, tak pak mají naše požehnání.

A v neposlední řadě: Vždy jsme uváděli námi schválená krmiva v seznamu abecedně podle názvu Výrobce, jelikož některé společnosti vyrábí několik řad krmiv a my jsme nechtěli opakovat kontaktní informace pro každou společnost u každé receptury. Ale každý rok slyšíme dotazy od lidí, kteří chtějí vědět, proč jejich oblíbené krmivo není na našem seznamu. A ono tam bylo, ale lidé ho nenašli, protože hledali abecedně podle názvu krmiva, ale ne podle jeho výrobce. Změnili jsme to! Letošní seznam máme řazen abecedně podle názvu krmiva. Příjemné nakupování!

Překlad: Josef Havlík – dochazi.cz

Zdroj: The Whole Dog Journal - 2016 Approved Dry Dog Foods: Whole Dog Journal's Annual Ratings

 Autor: Nancy Kerns