MACs

Webová stránka značky: MACs

MACs - O KRMIVU

Nově v ČR - německý kompletní program krmiv, konzerv a pamlsků pro psy a kočky.

PRO PSY:

  • osvědčenná měkká polovlhká krmiva pro štěňata i dospělé
  • široký výběr poctivých masových konzerv
  • monozdrojová krmiva pro obtížně krmitelné psy
  • klasické granule kanadského typu pro tradiční krmení

 

PRO KOČKY:

  • nejširší výběr chutí - v nejvyšší kvalitě – osvědčená superprémiová krmiva
  • pravé masové konzervy, kapsičky, sušenky
  • suchá krmiva i pamlsky 
  • pro každou i nejvybíravější kočku a speciálně pro tu citlivou, alergickou a nemocnou
  • každé z Mac´sových krmiv je připraveno i pro kastráty – vybalancované pH, hořčík, brusinky
  • monozdrojová krmiva (jen z jednoho druhu masa) i zcela bezobilná krmiva 

 

Polovlhká krmiva SOFT

Polovlhká měkká krmiva - SOFT, SEMI-MOIST 

V současnosti vidíme zřetelný trend  - významný nárůst spotřeby vlhkých a mokrých krmiv. Dorazil už z amerického kontinentu do Evropy a také k nám. Kdo zkusil svého psa krmit měkkými granulemi a viděl jeho nadšenou reakci i účinky, ten zůstává příznivcem. Minimálně zůstane věrný měkkým pamlskům. Problematičtější pejsci (zuby, žaludek, vyšší věk) obvykle na soft dietu okamžitě přivyknou, zlepší se jejich příjem potravy a už zůstávají trvalými strávníky měkkých granulí.

Jaké jsou výhody SOFT SEMI-MOIST krmiv?  

Kvalitní soft hned po otevření mnohem intenzívněji a lépe voní. Dokonce i člověk rozezná vůně jednotlivých druhů mas, co teprve náš pes. Krmivo více voní a lépe chutná, a to až natolik, že softy jsou používány zkušenými chovateli a trenéry také jako vynikající pamlsek (navíc poměrně levný). Okamžitou oblibu si získají u každého psa, který má potíže se zuby. Granule soft není až tak měkká jako knedlíček, ale mnohem lépe rozkousnutelná, s menším tlakem a námahou, než klasické krmení. Někteří starší psi polykají tradiční granule celé, protože ze strachu z bolesti zubů nechtějí skousnout. Se softy si s novou chutí opět užívají příjemného rozkousávání a žvýkání. Okamžitě viditelný efekt.

Když profi vlhčené krmivo neexistovalo…

Řešívali jsme to namáčením granulí – ty nenáhražkové a dobré, jako kanadská Kádevítka a Nutram,  rehydrataci snesou. Po pár minutách po zalití teplou vodou se z nich utvoří měkčí knedlíček, který psovi usnadní příjem. Mnoho chovatelů připravuje pro své psy ze suchých granulí „domácké“ softy. Nepovede se to z nekvalitních suchých krmiv. Náhražkové granule z vedlejších produktů s rostlinným tukem se obvykle rozpadnou na kaši, která psovi nevyhovuje. Ovšem pravé vlhčené krmivo, označené obvykle jako SOFT, SEMI-MOIST, odstraňuje starost s namáčením, kdy velmi přísná hygiena je žádoucí. Se softy se zachází jako se suchými granulemi, ale s dalšími výhodami pro psa.

Proč vlhčí a měkčí krmivo?

Mnoho psů má potíže – trvale nebo občas - s citlivějším žaludkem. Když se žaludek naplní suchou hmotou, je  ji nutnépro trávení  vlastními žaludečními šťávami navlhčit. Nejméně na obsah 80% vody, a to někteří jedinci špatně zvládají. Mohou obtížněji trávit, dokonce i zvracet. (Dobrý veterinář poradí, že často stačí zejména štěňatům krmiva hodně nebo aspoň částečně navlhčit.) Trávicí šťávy se do  žaludku s předem zvlhčenou potravou lépe dostávají, dráždění je sníženo. Dokonce i moderní prevence obávané a často smrtelné torze žaludku u velkých plemen začíná zde - u měkčích „předvlhčených“ a lépe zpracovatelných krmiv. 

Nejčastějším důvodem přechodu od suché stravy k vlhčené jsou bolavé zuby starších psů.  Řeší se tím ale i mnoho dalších různorodých poruch příjmu a trávení potravy. Jeden z až komických účinků je pozorovatelný u psů, kteří jsou naopak hltaví, obsah misky se suchými granulemi do sebe bez kousání bleskurychle „vcucnou“. Zvlhčené měkčí granule je pro ně příjemné překusovat a žvýkat, takže se paradoxně příjem potravy zpomalí. Strava odchází do žaludku pomaleji, zvlhčená a lépe prosliněná, žaludek nepodráždí a rychleji z něj odchází k dalším procesům. Zkrácená doba trávení je také důležitá veličina u výkonných a trénovaných psů, kde se musí velmi pečlivě plánovat, v kterém čase před špičkovým výkonem nakrmit. I psím atletům se špatně běhá s plným žaludkem, přitom musí být sytí.

Zvýšená stravitelnost  (uvádí se, že až o 10%) a lepší využití živin je bonusem, pozorovatelným  po krátkém čase.

Jak poznat kvalitu při výběru?

Samozřejmě i u vlhčených krmiv můžete najít různou kvalitu. Záleží na výrobci a dodavateli. Od hmoty z vedlejších produktů a odpadů, namočených v cukerných, olejových a chemických koktejlech až po kvalitní kousky z masa, živočišného tuku, vybraných rostlin, se zhruba dvojnásobným obsahem vody, než je u suchého krmiva. 

Pozitivní efekty měkkých semi-moist krmiv lze samozřejmě očekávat jen u těch poctivých. V prvé řadě je proto potřeba dobře si prostudovat deklaraci. Pokud v ní něčemu nerozumím, pokud není napsaná stejně srozumitelně jako recept v kuchařce, vyhodnotím obsah jako nejasný a tudíž riskantní, nedostatečně kvalitní pro mého psa. Hledám především, jaké maso, jaká moučka, v jakém poměru, jaký tuk, co je přílohou. Dobrý je vysoký podíl čerstvého přesně určeného masa, vhodné jsou i masové moučky pokud jsou ze svaloviny, tuky živočišné, vše stabilizováno jen vyšší hladinou tokoferolů (vitamin E), ale bez chemie. 

Typický představitel skupiny

Kvalitním a typickým představitelem skupiny krmiv, SEMI-MOIST jsou německá měkká krmiva MAC´S SOFT, ve variantách kuřecí nebo jehněčí, pro malá a velká plemena, dokonce i pro štěňata. Takovým krmivem lze řešit mnoho psích problémů. Ale úplně nejčastějším důvodem k přechodu na vlhčené krmivo je ten nejobyčejnější : člověk chce svému psovi prostě jen dělat radost a pochutnání. A sobě dobrý pocit, že dává svému čtyřnohému příteli to nejlepší, co se dá připravit.

MONO krmiva

MONOzdrojová krmiva:

Novou významnou kategorií hromadně vyráběných krmiv se v posledních letech stala krmiva monozdrojová, s přehledným jednoduchým složením. Živočišná bílkovina – maso – pochází z jednoho zdroje, jednoho živočišného druhu. MONO krmiva postupně nahrazují generaci krmiv typu Allergy, Sensitive, Skin and Coat, Sensitive Stomach apod. Chovatelé i veterinární lékaři s nimi pracují v řešení stejné problematiky, tedy u alergických a obtížně krmitelných psů, ale používají je jako nástroj individuálně lépe volitelný, přesnější. (Stejná příčina může mít u různých jedinců různé projevy.)

Obtížně krmitelný pes

Stejně jako v lidské populaci roste i u psů počet těch, kteří špatně tráví nebo vůbec nesnášejí některé běžné složky potravy. Alergie a hypersenzitivity se v principu „léčí“ tím, že se pro psa vyhledá takové krmivo, které neobsahuje suroviny, které ho dráždí a poškozují.  Na správně vybraném krmivu neobsahujícím, co pes nesnáší, pak může pes bez větších problémů prožít normální zdravý a dlouhý život, včetně sportovní a pracovní zátěže. Podmínkou, někdy těžko splnitelnou, je disciplína všech lidí okolo psa. Nikdo mu nesmí podat „běžné“ krmivo nebo pamlsek nebo dokonce odpady z lidského stolu a dietu porušit. Jinak se zase projeví některá ze široké škály možných potíží – záněty kůže, nezdravá srst, zvukovody, anální žlázky, zvracení, plynatost, průjmy a jiné chronické nebo opakované příznaky.

MONO zdrojové krmivo

Dá se charakterizovat jako kompletní krmivo, v němž jako zdroj všeho masa je použitý jen jeden druh jatečného zvířete. Nejobvyklejší monozdrojová krmiva jsou z jehněčího nebo kuřecího masa, pro jedince nejproblematičtější také z králičího, kachního, ale i třeba koňského masa a jiných. Vždy jen jeden druh. Zároveň i rostlinná složka bývá velmi přísně volena, obvykle jsou monozdrojová krmiva zároveň Grain Free (bez obilí, zároveň bezlepková), nebo bezlepková (z obilovin obsahují jen bezlepkovou rýži). Významně účinná a oblíbená jsou krmiva typu jedno maso a brambory. Podstatné je, že kompletní monozdrojové krmivo obsahuje vše potřebné pro normální kvalitní život psa, není potřebné nic dalšího doplňovat.

Suché, polovlhké nebo mokré

V MONO krmivech už je konečně dostatečný výběr i pro obtížné situace, kdy pes odmítá potravu a nebo je ho potřebné přesvědčit k většímu příjmu a zlepšení kondice (třeba po nemoci, před výstavou). Dá se tedy volit – kombinovat mezi klasickými suchými granulemi, měkčími SEMI-MOIST polovlhkými granulemi nebo přímo konzervami. Velký výběr MONO krmiv nacházíme v osvědčené řadě německých krmiv MACs. Zvláště u psů trpících zároveň nechutenstvím nebo prostě u psů mlsných je správná kombinace výhodou. Chovatelé ocení  i v mimořádných situacích, například na závodech, na výletech v nezvyklém prostředí, kde i vzrušený pes konzervu přijme, ale granule si „nechá na zítra“.

Co řeší MONO zdrojové krmivo?

Se správně vybraným monozdrojovým krmivem dopřejeme plnohodnotný život i psovi, který by se stejnou diagnózou před pár desítkami let buď nepřežil vůbec, nebo by se potácel v dermatitidách a průjmech krátkým obtížným životem. A to navíc za celkem normální peníze, bez potřebné trvalé asistence veterinárního lékaře a bez agresívní léčby.

Systém a program, včetně pamlsků

Pro úspěch (ale i ekonomiku) krmení je potřeba s MONO krmivy pracovat systémově, porozumět celému programu od výrobce a vychovat k tomu všechny členy rodiny. Takový narušitel – typicky hodná sousedka s piškotky nebo babička s masem ze svého talíře – rozhodí v okamžiku, co jste týdny budovali. Proto u spolehlivého výrobce je v mono systému více forem krmiv, včetně bezpečných pamlsků. Zavedený systém osvědčených krmiv pro složitěji krmitelné psy má MACs, se svými suchými a semi-moist krmivy, širokým výběrem masových konzerv a dokonce i třemi druhy MONO pamlsků (kachna, králík, pstruh). 

Etika chovu – přiznáváme poruchy

Desítky let přepočítáváme u čistokrevných psů zuby a vyřazujeme z chovu jedince, kterým jich chybí více, než stanovují nějaká klubová pravidla. Málokdy se zamýšlíme nad tím, jestli je snížení počtu zubů u zvířat chovaných po generace v zajetí jevem přirozeného vývoje, nebo jestli je to opravdová vada. Chovatelé z chybějících zubů a tím i ze zničeného snu o chovné způsobilosti jsou nešťastní. Zatímco „postiženém“ psovi je to z duše jedno, jemu to nevadí a v ničem to jeho život nepoškozuje.

Alergici a hypersenzitivní psi

Vedle toho už máme i několik generací psů, kteří mají nějakou výživovou potíž. Tu kupodivu chovatelsky nesledujeme vůbec. Víme, že některé psí rodiny vykazují i těžké intolerance a alergie na některé součásti krmiv, ale nevadí nám to při jejich zařazení do chovu.  Zatím neděláme statistiku v plemenné knize a znamení v průkazu původu, v dokumentaci poradce chovu.

Žádejme ke štěněti informaci

Nový majitel štěněte by měl mít právo na informaci, zda rodiče štěněte musí žít na nějaké dietnější stravě. Když si koupím štěně, kterému nedorostou všechny zuby, je to mrzuté, než se s tím smířím. Pořídím-li si shodou okolností psa, který po celý svůj život musí být pod kontrolovanou dietou, je to každodenní problém. Také proto, že mi bude dlouho trvat, než vůbec zjistím, z čeho psovy opakované potíže pramení. A bude mne to u veterináře něco stát. Pravděpodobnost, že si pořídím výživově problematického jedince, s každou novou generací psů roste. Těch pravých (těžkých) alergiků a hypersenzitivů jsou zatím v populaci jen jednotky procent, ale počty narůstají.  Uvádí se, že kromě „pravých“ alergiků má až 40% psí populace v některých obdobích života problémy s některými běžnými složkami krmiv.

MVDr. Zdeňka Dvořáková

13 položek celkem
SOFT MACs Dog MINI JEHNĚ - 15Kg (3x5Kg)
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
2 210 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy malých plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/149
SOFT MACs Dog JEHNĚ - 15Kg (3x5Kg)
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
2 150 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/147
SOFT MACs Dog MINI KUŘE - 15Kg (3x5Kg)
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
1 880 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy malých plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/145
SOFT MACs Dog KUŘE - 15Kg (3x5Kg)
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
1 820 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/143
SOFT MACs Dog KUŘE pro ŠTĚŇATA - 15Kg (3x5Kg)
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
1 880 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro štěňata, rostoucí psy, březí a kojící feny všech plemen. Speciálně vybrané zdroje...

2/141
Dry MACs Dog MONO KACHNA a brambory - 12Kg
Akce Novinka Tip
ZDARMAZDARMA
2 050 Kč

Kompletní suché granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen, z jednoho druhu masa. Vhodné i pro psy se speciálními nároky na výživu....

2/127
SOFT MACs Dog GRAIN FREE - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
SOFT MACs Dog GRAIN FREE - 1,5Kg
Momentálně nedostupné
440 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené, GRAIN FREE – bezobilné Měkké granule s...

2/150
SOFT MACs Dog MINI JEHNĚ - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
SOFT MACs Dog MINI JEHNĚ - 1,5Kg
Momentálně nedostupné
465 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy malých plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/148
SOFT MACs Dog JEHNĚ - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
SOFT MACs Dog JEHNĚ - 1,5Kg
Momentálně nedostupné
446 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/146
SOFT MACs Dog MINI KUŘE - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
SOFT MACs Dog MINI KUŘE - 1,5Kg
Momentálně nedostupné
395 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy malých plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/144
SOFT MACs Dog KUŘE - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
SOFT MACs Dog KUŘE - 1,5Kg
Momentálně nedostupné
379 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen. SOFT měkké, SEMI-MOIST vlhčené Měkké granule s intenzivní...

2/142
SOFT MACs Dog KUŘE pro ŠTĚŇATA - 1,5Kg
Akce Novinka Tip
395 Kč

Kompletní měkké polovlhké granulované krmivo pro štěňata, rostoucí psy, březí a kojící feny všech plemen. Speciálně vybrané zdroje...

2/140
Dry MACs Dog GO DOSPĚLÝ PES - KUŘE a RÝŽE
Akce Novinka Tip
900 Kč

Kompletní suché granulované krmivo pro dospělé psy všech plemen. Vyvážené kompletní krmivo pro dospělé psy s běžnou denní aktivitou....

2/135

Stránka 1 z 1 - 13 položek celkem